Afife Jale’nin Hayatı Sinemaya Uyarlanıyor

228 Okunma
Dünya'nın ilk Müslüman kadın oyuncu unvanına sahip ve adına birçok tiyatro ödülü verilen Afife Jale'nin hayatı sinemaya uyarlanacak.

Dünya’nın ilk Müslüman kadın oyuncu unvanına sahip ve adına birçok tiyatro ödülü verilen Afife Jale’nin hayatı sinemaya uyarlanacak. Müslüman tarihinde ilk kez tiyatro oyuncusu olarak bilinen Afife Jale’nin hayatını canlandıracak kişi henüz tam olarak netleşmese de, Serenay Sarıkaya, Özge Özpirinçci gibi isimler düşünülüyor.

Afife Karakterini Serenay Sarıkaya veya Özge Özpirinçci Canlandırabilir

Afife Jale’nin hayatını anlatacak sinema filminde, Eski Sevgili, Müthiş Bir Film, Çılgın Kamp, Adam Mısın! ve Adanış: Kutsal Kavga gibi filmlere imzasını atmış ünlü yönetmen Emir Khalilzadeh yönetmen koltuğuna oturacak. Emir Khalilzadeh bu sayede hem Afife Jale’nin hayatını sinemaya uyarlayacak hem de bu sinemanın yönetmenliğini üstlenecek. Emir Khalilzadeh yaptığı açıklamayla Afife Jale’nin hayatını anlatacak biyografik filmin çekimlerine birkaç ay içinde başlayacağını belirtti. Emir Khalilzadeh, film için henüz uygun başrol bulmadığını belirtse de, aklında Serenay Sarıkaya ve Özge Özpirinçci’nin olduğunu söyledi.

Biyografik Filmin Oyuncu Kadrosu Oldukça Geniş

1902 doğumlu Afife Jale’nin biyografik filminde, Aslı Bekiroğlu, İdil Fırat, Ulviye Karaca,Selim Bayraktar ve Mert Fırat gibi ünlü isimler de yer alacak. Afife Jale, ilk tiyatro performansını Hüseyin Suat’ın Yamalar isimli tiyatro eserinde sergiledi. Bu performansla birlikte Türk tiyatro sahnesinde ilk kez performans gösteren Müslüman oyuncu olarak anıldı. Sahne adı Jale olarak bilinen il Müslüman oyuncu 1902 yılında doğup, 1929 yılında Selahattin Pınar’la evlenen Afife Jale, 1941 yılında hayatını kaybetmiştir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Afife Jale’nin Hayatı Sinemaya Uyarlanıyor