Telluride Film Festivali Covid-19 Nedeniyle İptal Edildi

264 Okunma

2020 yılında başlayan salgın birçok sektörü etkilediği gibi sinema sektörünü de etkilemeye devam ediyor. İptal edilen festivaller arasına bugün yenisi eklendi. Normal şartlarda 1 Nisan’da başlayıp 4-5 gün süren Telluride Film Festivali, 2020 yılında pandemi nedeniyle gerçekleşmeyecek. Genellikle işçi bayramında düzenlenen Akademi ödülleri, 25 Nisan 2020 tarihine ertelenmişti. Ancak Covid-19 virüsünden dolayı yeni bir açıklama dahi yapılmadı.

“ZİYARETÇİLERİN VE SANATÇILARIN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAMAYIZ”

Festival’i düzenleyen kişiler tarafından yapılan açıklamada, “Aldığımız bu karar çok hüzün verici olsa da oy birliğiyle alındı. Covid-19 birçok sektör gibi festivalleri de etkilemiş durumda. Virüs tamamen bitene kadar Telluride Film Festivali gerçekleştirilmeyecek. Festivalimiz 1974 yılından 2019 yılına kadar yapılmış, daha önce hiçbir iptal durumu oluşmamıştı. Aylarca, titizlikle festivali sağlıklı bir ortamda nasıl gerçekleştirebileceğimizi düşündük. Ancak son olarak verdiğimiz karar, sağlıklı bir ortamda festivalin gerçekleşmeyeceği oldu. Geçen haftaya kadar, festivali sağlıklı bir ortamda organizasyon etmek için güzel bir planımız vardı. Ancak vakalar gittikçe düşmek yerine yükselince bu planı gerçekleştirmekten vazgeçtik. Telluride ekibi olarak ziyaretçilerin, oyuncuların, yönetmenlerin, senaristlerin ve yapımcıların sağlığını tehlikeye atamayız.

Birçoğunuzun bildiği gibi dünya sinemasını ve sanatçılarını onurlandırmak için birçok festival ortağıyla işbirliği içerisindeyiz. New York Film Festivali, Toronto Uluslararası Film Festivali ve Venedik Film Festivali’nde gerçekleşecek programlar için birçoğunuzun seçtiğimiz filmleri arayacağınız ve keşfedeceğinizi umuyoruz. Üzerinde çalıştığımız filmleri takip edin, destekleyin. Çünkü bu filmlerin yapımları oldukça güçlü ve inanılmaz. Bizi destekleyen ve bu kararımıza saygı duyan tüm sinemaseverleri selamlar, ilgisi için teşekkür ederiz.” cümlelerini kurdu.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Telluride Film Festivali Covid-19 Nedeniyle İptal Edildi